Co tak naprawdę siedzi w człowieku?

Widzimy kogoś pierwszy raz w życiu. Jak go oceniamy? Psychika ludzka jest tak sprytnym narzędziem, że w ciągu kilku pierwszych sekund jesteśmy w stanie wyrazić pełne zdanie o nowym znajomy. Nawet, jeżeli nie padło ani jedno słowo. Znane jest takie powiedzenie “Jak Cię widzą, tak Cię piszą”. To prawda, tak działa ludzka psychika. Jednak pamiętajmy, że jest jeszcze inne, stare porzekadło, które mówi, że “nie ocenia się książki po okładce”. Trzeba człowieka poznać, aby wiedzieć co nim kieruje, jaki jest. Taką właśnie książkę napisał Christoper Berry Dee. Jednak nikt niech nie myśli, że jest to zwykły poradnik psychologiczny. Oto “Rozmowy z seryjnymi mordercami“.

Policyjny kryminolog

Trzeba przyznać, że książka ma bardzo intrygujący tytuł. Jeżeli ktoś myśli, że jest to książka fikcyjna, to jest w ogromnym błędzie. To pozycja, która oparta jest na faktach. Christoper Berry Dee to znany, policyjny kryminolog, który współpracował przy rozwiązywaniu wielu spraw. Może stąd właśnie pojawiła się w nim chęć dojścia do tego, co tak naprawdę siedzi w człowieku, który decyduje się mordować. Jedne osoby mordują pojedynczo. Inni pozwalają sobie na serie morderstw, ponieważ przyświeca im jakiś cel. Jaki? Nie zdajemy sobie z niego sprawy, dopóki nie dojdzie do aresztowania danego człowieka. Psychika morderców gwałcicieli, kanibali jest czymś naprawdę skomplikowanym. Autor tej intrygującej książki postanowił więc poznać tych ludzi, aby móc o nich opowiedzieć swoim czytelnikom. Jako światowej sławy kryminolog i śledczy przemierzył wiele kilometrów. Bywał w najróżniejszych więzieniach, aby zdobyć zaufanie tych ludzi. Czy było łatwo? Nie. W szczególności, jeżeli ma się do czynienia z ludźmi, którzy osadzeni są na resztę życia w jednostce o zaostrzonym rygorze.

10 sylwetek


Jednak udało się. Autor stworzył “Rozmowy z seryjnymi mordercami“, gdzie opisał sylwetki 10 morderców, którzy nie mieli skrupułów, aby zgwałcić, zabić, a czasem nawet zjeść kawałki ciała swoich ofiar. Dlaczego to zrobili? Dee śledzi ich życie zaczynając od samych lat dzieciństwa. Ich spaczona psychika i chęć do zabijania bardzo często czerpie się z tego co oni przeżyli jak byli dziećmi. Tragiczne dzieje rodzinne zawsze mają wpływ na dalsze postępowanie. W swojej książce autor przywołuje rozmowy jakie osobiście udało mu się przeprowadzić z osadzonymi. Tropami poszczególne zbrodnie, aby dać czytelnikom jeszcze lepszy obraz rzeczywistości. Książka nie należy do lekkich i przyjemnych lektur. Jednak jest to jedna z najlepszych pozycji dokumentalnych, które na pewno wstrząsną wieloma osobami.

Cover obraz autorstwa freepik - www.freepik.com