18 czerwca 2024

Cufflink

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Czy elektryczny samochód się opłaca?

2 min read

Odpowiedź brzmi: tak, dla większości ludzi. Koszt samochodu elektrycznego może być wyższy niż koszt tradycyjnego samochodu zasilanego paliwem, ale cena jazdy samochodem elektrycznym jest niższa niż cena jazdy jakimkolwiek innym pojazdem.

Z badania przeprowadzonego w 2015 r. przez organizację Union of Concerned Scientists wynika, że w porównaniu z samochodami konwencjonalnymi zakup samochodu elektrycznego zwraca się w ciągu trzech do pięciu lat. Oznacza to, że jeśli kupisz Teslę Model 3 i będziesz jej używać jako jedynego samochodu, zwróci Ci się ona w postaci oszczędności na kosztach benzyny w ciągu trzech lat – a jeśli będziesz jeździć nią jako samochodem podstawowym, zwróci Ci się w ciągu pięciu lat. Wejdź na bastille.pl i zapoznaj się z tym tematem bliżej! 

Czy samochód elektryczny to dobra inwestycja?

Odpowiedź brzmi: tak, jeśli spojrzeć na to z odpowiedniej perspektywy. Samochód elektryczny to nie tylko nowa technologia, która może się przyjąć lub nie na rynku samochodowym – to przełomowa technologia, która zmieni nasz sposób myślenia o transporcie i energii.

Z niedawnego raportu Bloomberg New Energy Finance (BNEF) wynika, że w większości stanów koszt posiadania samochodu elektrycznego jest już niższy niż koszt posiadania samochodu napędzanego gazem. W miarę spadku cen akumulatorów i pojawiania się coraz większej liczby stacji ładowania będzie jeszcze lepiej.

Najważniejszym czynnikiem jest to, czy podczas jazdy samochodem elektrycznym nadal trzeba płacić za benzynę. Jeśli nie trzeba tankować benzyny, to sprawa jest prosta: oszczędności będą oczywiste. Na przykład, jeśli przejeżdżasz 15 000 mil rocznie i wydajesz 3000 dolarów na benzynę (wliczając w to koszt energii elektrycznej zużytej podczas ładowania), to w ciągu trzech lat zaoszczędzisz na benzynie tyle, że zwróci Ci się cena zakupu samochodu.