22 maja 2024

Cufflink

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Krótka historia prasy

1 min read

pixabay.com/fcalard

Wiadomości odbieramy przez internet, na smartfonach i w mediach społecznościowych. Ale nie zawsze tak było.

W przeszłości ludzie otrzymywali swoje wiadomości z gazet. Pierwsza gazeta w Ameryce nosiła nazwę Publick Occurrences i została opublikowana w 1690 roku przez Benjamina Harrisa w Bostonie w stanie Massachusetts. Została wydrukowana na pojedynczym arkuszu papieru, który został złożony na pół, aby uzyskać cztery strony. Kosztował pensa za kopię – nie tak dużo jak na całą gazetę, ale dużo pieniędzy za jeden arkusz papieru!

Pierwsza gazeta wykonana przy użyciu ruchomej metalowej czcionki nosiła tytuł Publick Occurrences Both Foreign and Domestic. Została wydana w 1691 roku, również w Bostonie. W 1704 roku Benjamin Franklin opublikował Pennsylvania Gazette.

Jak wyglądały gazety? Czy wyglądały tak jak dzisiaj? Nie!!! Były drukowane na papierze, który pochodził ze starych szmat i innych skrawków materiału, które były cięte na wąskie paski, a następnie sklejane razem, tworząc duże arkusze papieru. Te gazety były drukowane przy użyciu ręcznie ustawianej czcionki (to znaczy, że każda litera musiała być ustawiona w prasie ręcznie). Ludzie nie mogli czytać ich od razu, ponieważ farba musiała najpierw wyschnąć! Gazety były składane na części, aby były bardziej wygodne do czytania. 

 

Więcej medialnych ciekawostek znajdziesz na stronie writtedly.pl