18 czerwca 2024

Cufflink

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Jak działa system ABS w samochodzie?

1 min read

pixabay.com/qimono

System ABS jest elementem bezpieczeństwa, który pomaga kierowcy uniknąć poślizgu w sytuacji awaryjnej. Wiele osób nie wie, jak działa ten system, ale oto krótki przegląd tego, co dzieje się, gdy naciskasz na hamulce w samochodzie wyposażonym w ABS:

W większości samochodów, kiedy wciśniesz pedał hamulca, pompa hamulcowa przepycha płyn przez serię zaworów i węży, aby aktywować hamulce przy każdym kole. Cylindry kół dociskają klocki hamulcowe do wirnika i spowalniają samochód, przekazując mu energię. Koła są zablokowane razem tak, że obracają się z tą samą prędkością i zatrzymują się jednomyślnie.

Aby wszystkie cztery koła obracały się z tą samą prędkością, muszą być zablokowane razem. Aby to zrobić, każde koło ma swój własny bęben z przymocowanym do niego mechanizmem zapadkowym i dźwignią. Urządzenia te blokują koło, gdy tylko wyczują, że koła zwalniają szybciej niż powinny. Jest to realizowane przez dwa czujniki (po jednym z każdej strony pojazdu) umieszczone za każdym bębnem koła. Każdy czujnik ma dwa przewody, które biegną od niego do jednostki komputerowej wewnątrz deski rozdzielczej samochodu. Jeden przewód sygnałowy idzie do jednej połowy komputera, a drugi do drugiej połowy. 

Więcej informacji znajdziesz również na stronie automission.pl