19 lipca 2024

Cufflink

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Sport żużlowy- na czym polega?

1 min read

pixabay.com/herbert2512

Wyścigi żużlowe lub speedway, jak powszechnie wiadomo, to sport motocyklowy, który ma swoje początki w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku. W tym ekscytującym wydarzeniu, motocykliści (lub “żużlowcy”) ścigają się po owalnym torze na motocyklach bez hamulców – mogą zwolnić przez poślizg i ucieczkę z toru. Sport ten istnieje od dziesięcioleci i wciąż ma się dobrze. Mówi się, że jest to drugi po piłce nożnej najczęściej oglądany sport na świecie – i łatwo zrozumieć dlaczego!

Wyścigi żużlowe są popularne w Australii i Europie, zwłaszcza w Polsce, Danii, Szwecji i Niemczech. Mistrzostwa Świata odbywają się co roku od 1936 roku. Jednak narodziny wyścigów żużlowych miały miejsce w Ameryce, gdzie zostały wprowadzone po raz pierwszy w 1928 roku. Następnie w 1950 roku został uznany za sport narodowy Anglii.

Gra na żużlu jest nie tylko ekscytująca, ale wymaga również prawdziwych umiejętności – zawodnicy muszą być w stanie kontrolować swoje motocykle przy dużych prędkościach, a jednocześnie pozostać wystarczająco skoncentrowani, aby uniknąć zderzenia z barierami lub innymi zawodnikami na drodze wokół toru.

Wyścigi żużlowe stały się tak popularne, że w całej Europie w sezonie zimowym powstają kryte tory żużlowe. 

Więcej sportowych informacji znajdziesz również na stronie jasportowiec.pl