19 lipca 2024

Cufflink

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Zasilacz awaryjny UPS – co to jest i jak działa?

2 min read

Zasilacz awaryjny UPS to urządzenie, które zapewnia ciągłość zasilania w razie awarii lub przerwy w dostawie energii elektrycznej. Dzięki niemu możemy mieć pewność, że nasze komputery, urządzenia elektroniczne czy serwery nie ulegną uszkodzeniu w wyniku nagłego wyłączenia zasilania.

UPS działa w dwóch trybach – pierwszym z nich jest tryb zasilania sieciowego, podczas którego UPS pobiera energię z zasilania sieciowego i przekazuje ją bezpośrednio do urządzeń podłączonych do niego. Drugim trybem jest tryb zasilania awaryjnego, który włącza się w momencie, gdy następuje przerwa w dostawie energii elektrycznej. W tym przypadku UPS automatycznie przestawia się na akumulatory i dostarcza zasilanie urządzeniom przez określony czas.

Rodzaje zasilaczy awaryjnych UPS

Na rynku dostępne są różne rodzaje zasilaczy awaryjnych UPS. Najprostsze z nich to zasilacze offline, które w momencie niedoboru zasilania przełączają się na tryb awaryjny i zapewniają zasilanie jedynie urządzeniom podłączonym do sieci bezpośrednio przez UPS. Kolejnym rodzajem są zasilacze line interactive, które posiadają wbudowaną stabilizację napięcia i ochronę przed przepięciami.

Najbardziej zaawansowane są zasilacze online, które ciągle dostarczają zasilanie z akumulatorów, a w trybie zasilania sieciowego przetwarzają napięcie, co sprawia, że jest ono idealnie dostosowane do urządzeń podłączonych do niego. Zasilacze online charakteryzują się największą niezawodnością i są najczęściej stosowane w miejscach, gdzie konieczna jest ciągłość zasilania.

Do kogo przeznaczone są zasilacze awaryjne UPS?

Zasilacze awaryjne UPS są przeznaczone dla każdej osoby lub firmy, której działanie wymaga pewności, że urządzenia podłączone do sieci nie ulegną uszkodzeniu w wyniku nagłego wyłączenia zasilania. Są one szczególnie ważne dla firm, które używają serwerów czy innych urządzeń, na których przechowywane są duże ilości danych i ich utrata byłaby dla nich poważnym ciosem finansowym.

UPS to także popularne rozwiązanie dla osób korzystających z komputerów do pracy, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie zawsze mają pewność, że dostawa energii elektrycznej jest stabilna. Zasilacz awaryjny pozwala uniknąć utraty pracy w wyniku dziury w zasilaniu czy awarii sieci.