19 lipca 2024

Cufflink

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Co to jest wideodomofon?

2 min read

Wideodomofon to urządzenie, które występuje w coraz większej liczbie domów i mieszkań. Jest to nowoczesna wersja tradycyjnego domofonu, do którego dołożona została funkcja wideo. Dzięki temu, wideodomofon pozwala nie tylko rozmawiać z osobą stojącą przed drzwiami, ale również ją zobaczyć. Wyposażony jest on zarówno w mikrofon i głośnik jak i kamerę oraz ekran.

Urządzenie to ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa. Zamiast otwierania drzwi nieznajomej osobie, można najpierw sprawdzić, kto to jest. Dzięki zastosowaniu kamery i mikrofonu, wideodomofon umożliwia prowadzenie rozmowy i ocenę, czy dana osoba nie jest potencjalnym intruzem.

Na co zwrócić uwagę kupując wideodomofon?

Jeżeli zdecydowałeś się na kupno wideodomofonu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim, konieczne jest ocenienie jakości obrazu oraz dźwięku – ma to bezpośredni wpływ na komfort i skuteczność użytkowania urządzenia. Dobrze, jeśli wideodomofon posiada funkcję nagrywania obrazu. To pozwoli na ewentualne zidentyfikowanie intruza, który próbował dostąpić się do naszego domu.

Ważne jest także, aby wideodomofon miał możliwość działania w nocy. Warto zatem wybrać model z kamerą wyposażoną w podczerwień. Kwestią istotną jest również zasięg urządzenia – w przypadku większych domów z dużą liczbą pomieszczeń, konieczne może okazać się zakupienie wideodomofonu z większym zasięgiem.

Jak zamontować wideodomofon?

Montaż wideodomofonu nie jest skomplikowany, jednak wymaga kilku podstawowych umiejętności z zakresu elektryki. Przede wszystkim, konieczne jest podłączenie wideodomofonu do instalacji elektrycznej. Warto zwrócić uwagę, aby zasilanie było stabilne i niezakłócone, ponieważ mogłoby to wpłynąć na prawidłowe działanie urządzenia.

Wideodomofon składa się z dwóch głównych elementów – panelu zewnętrznego, na którym znajduje się kamera i mikrofon oraz panelu wewnętrznego z ekranem i głośnikiem. Panel zewnętrzny montuje się na zewnątrz budynku, w miejscu dostępnym dla gości. Z kolei panel wewnętrzny powinien znaleźć się w miejscu, z którego będziemy mieli swobodny dostęp, na przykład w korytarzu czy salonie.