19 lipca 2024

Cufflink

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Rozciąganie po treningu, czyli jak uniknąć kontuzji?

1 min read

pixabay.com/silviarita

Dawno temu, po moim pierwszym półmaratonie, byłem w szatni zmieniając się, kiedy podsłuchałem dwóch biegaczy rozmawiających o tym, jak ważne jest rozciąganie po treningu. Jeden z nich powiedział: “Nigdy się nie rozciągam – nie jestem facetem od jogi”. Drugi odpowiedział: “To dlatego, że nie jesteś elastyczny i się starzejesz. Naprawdę powinieneś spróbować rozciągać się bardziej!”.

Czym więc jest rozciąganie? Rozciąganie to rodzaj aktywności fitness, która poprawia twój zakres ruchu i elastyczność. Pomaga również zapobiegać urazom poprzez poprawę zakresu ruchu i upewnienie się, że twoje ciało jest gotowe do treningu. Po zakończeniu treningu bardzo ważne jest rozciąganie, aby zapobiec kontuzjom. Rozciąganie mięśni pomaga im się rozluźnić i wrócić do normalnej długości. Zwiększony przepływ krwi może również pomóc w wypłukaniu produktów odpadowych powstałych podczas ćwiczeń. Rozciąganie jest również najlepszym sposobem na obniżenie tętna po wysiłku.

Kontuzje są bardzo częste u biegaczy, zwłaszcza tych początkujących. Bieganie jest ciężkie dla ciała, więc regularne rozciąganie pomoże zachować jego elastyczność i siłę. 

Więcej porad znajdziesz na stronie funokay.pl